Edirne’de Bulunan Türbeler

Edirne’de Bulunan Türbeler, Tarihin, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli kentlerinden olan Edirne, birçok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır. Atalarımızın mirası olan camiler ve önemli zaatlara ait olan türbelerde bunlardandır.

Bu yazımızda Edirne türbelerine göz atacağız…

Edirne’de Bulunan Türbeler Şehzade Türbeleri: Dar-ül Hadis Camisi haziresi Edirne’de çok görülmeyen Şehzade türbelerinin en güzel örneklerini sergilemektedir. Sultan III.Ahmet’in kızları; Zeynep ve Rukiye Sultan ile oğulları Şehzade Selim ve Mehmet, Sultan II.Mustafa’nın kızları Ümmügülsüm ve Hatice Sultan ile oğlu Mehmet.Muradiye Camii Mezarlığı Sultan II.Murat’ın oğlu Hüseyin ile Orhan Çelebi. Ve taşı kırık olduğu için babası ile ölüm tarihi bilinmeyen Hafize Sultan burada yatan padişah evlatlarıdır.

Vali Hacı İzzet Paşa Türbesi : Beş penceresi ve kubbesi bulunan, türbe içinde İzzet Paşa tarafından yazılmış olan 2 kitabesi bulunan türbe, Peykler ve Saatli Medreseleri ile Üç Şerefeli Camisi arasında Edirne’nin en renkli ve eski valilerinden biri sayılan Hacı İzzet Paşa’ya aittir.

Diğer Türbeler ve Camiler: Beylerbeyi Camisi Mezarlığı- Hıdırbaba Türbesi – Zehrimar Türbesi- Karamanoğlu Mehmet Beyin Mezarı – Hadım Balaban – Yeniimaret Mezarlığı – Bademlik Mezarlığı, Hasan Sezai Hazretleri Türbesi, Baba Yatır Türbesi, Tütünsüz Baba Türbesi, Kesikbaş Baba Türbesi, Topçu Baba Türbesi, Recep Enis Dede hz. Ve Arkadaşları Türbeleri, Darü-l Hadis Camii, Şekmeti Mehmed Efendi türbesi, Sefer Şah Hazretleri Türbesi, Muradiye Cami