Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından, 1561′de Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Avlulu bir handır. Dikdörtgen avlunun çevresinde iki kat halinde 102 oda yer alır. Katların avluya bakan yüzleri revaklıdır. Uzun kenarında karşılıklı olarak yukarı çıkan merdivenleri vardır. Üst kat pencere ve kapı kemerlerindeki tuğla ve süsleme ilginçtir. Ön cephelerde 21 adet dükkân bulunur. Bu dükkânlar Kervansaray’a gelir getirmek amacıyla yapılmıştır. Kent merkezinde Eski Cami’nin hemen arkasındadır. 1972 yılında Otel haline getirilmiştir.

rustempasa1

Rüstem Paşa Kervansarayı Nerededir?

Tarihi eserler ile öne çıkan bir ilimiz olan Edirne‘de yer alan Rüstem Paşa Kervansarayı Osmanlı’nın bir dönem başkenti olmuş yerde bulunuyor. Edirne gezilecek yerlerini merak eden ve araştıran herkes de karşılaşıyor. Tarihi eserler bakımından birçok yapıya sahip olan Edirne ilimizde bu kervansaray gibi tarihi mimariler bulunuyor. Bu güzel mimarisi ve tarihteki önemli yeri sebebi ile televizyon programlarına konu oluyor. 

Rüstem Paşa Kervansarayı Rivayeti

Rivayet o dur ki; Kanuni Sultan Süleyman’ın kızına, yani Rüstem Paşa’nın hanımı Mihrimah Sultan’a aşık olduğu bilinen Mimar Sinan, aldığı bu görevden hiç memnun değildir. Camiyi Osmanlı’da bir ilk olacak şekilde apartman cami tarzında inşa ederler. Ancak bunun bir sebebi de caminin çukurda kalması ve bu yüzden alt katının su basman şeklinde iş yerlerine ayrılmasıdır. Bu durumdan şikayetçi olan Mihrimah Sultan ise durumu padişaha açınca Mimar Sinan durumu telafi etmek adına, caminin içerisinde bir müzeyi kıskandıracak şekilde çini çalışması yaptırır.

Hikaye ne derece doğrudur bilinmez ama, Eminönü gibi bir merkezde bir miktar arkada kalmış ve gizlenmiş gibi duran caminin içerisine girdiğiniz zaman çinilerden etkilenmemenin mümkün olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu güzelliğe Amerika’nın en meşhur dergilerinden birisi olan Newsweek dahi kayıtsız kalmamış ve Avrupa’nın en güzel camisi olarak Rüstem Paşa Camii’ni seçmiştir.