Edirne Gezi Rehberi İkinci Bölüm

Edirne Gezi Rehberi İkinci Bölüm, Marmara ve Ege denizi arasında bir köprü oluşturan, dünyada kendi kendini temizleyebilen ve berraklığıyla dikkatleri üzerinde çeken Gökçetepe Tabiat Parkı, doğallığını koruyan, saklı cennetlerimizden, Saros Körfezi’nin en önemli yerlerindendir.
Çam ormanlarıyla yemyeşil doğası, o eşsiz koylarıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca, bu tabiat parkında bulunan oksijen oranının astım hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
Ali Paşa Çarşısı : 1560-1565 yılları arasında inşa edilen, Edirne merkezdeki bu çarşı, ziyaretçilerin uğrak yerlerinden. Toplam uzunluğu 300 mt. olan buçatşı, Mimar Sinan eserlerindendir.

Evrensel bir müze olan; sadece Edirne’deki çocuklara değil yurt içi ve yurt dışından gelen çocuklara birçok şey katan müzelerimiz; geleceğimizin teminatı çocuklarımıza, yaparak ve yaşayarak öğrenme fırsatı sunmaya devam ediyor. 


Rüstem Paşa Kervansarayı : 1561 yılıyla tarihlendirilen kervansaray, Edirne merkezde bulunur. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzde büyük bir otel olarak işletilmekte olan kervansaray, iki katlı olup, iki bölümden oluşuyor; büyük han ve küçük han. 102 oda ve 21 adet dükkan kapasitesinde yapılmıştır.
Hafızağa Konağı : Geleneksel Türk evlerini temsil eden Edirne merkezdeki konak, tarihi ve kültürel değerlere sahiptir. Konak, tarihte ittihat ve terakki cemiyetinin gizli toplantılarının yapıldığı yerdir.
Edirne Sağlık Müzesi : İkinci Beyazıt Külliyesi’nde bulunan sağlık müzesi, ilin en çok ziyaret edilen müzesidir. Sağlık müzesinde hekimliğin gelişmesinin yanı sıra değişik sağlık hizmetleri hakkında bilgiler veren pavyonlar bulunmaktadır.