Edirne Gezi Rehberi

Edirne Gezi Rehberi, Trakya Bölgesi’nin kendine has özelliklerine sahip ilimiz, tarihin derin izlerini taşıyan yapılara sahip olmakla beraber, doğal güzelliklerinde oldukça fazla olduğu illerimizdendir.

Sizler için Edirne’de gezilecek yerlerden bir derleme hazırladık

Selimiye Cami, Edirne’de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Tarihin izlerini ve atalarımızın inceliğinin sergilendiği bu eseri mutlaka görmelisiniz.
Edirne Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi : Müze 1971’de açılmıştır. Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde sergilenen eserlerin çoğu Prehistorik Dönem’den kalmadır.
Kent Müzesi : Kentin ekonomik, sosyolojik, kültürel yönlerini modern müzecilik anlayışıyla aktaran mekanda, Edirne‘nin dünü ve bugününe dair her çeşit bilgi, 3 boyutlu silikon heykeller ve dijital ekranlarla sunuluyor ve yerli, yabancı tüm misafirler tarafından ziyaret ediliyor.


Edirne Gezi Rehberi olarak Enez Kalesi : Yüksek bir tepe üzerindeki kale, tarihçi Prokopios’ e göre Balkanlardan gelen barbar akınlarını önlemek amacıyla yapılmıştır.
Beyazid Köprüsü :Bayezid Külliyesi yakınında. Tunca Nehri üzerine kesme taşlardan ve oldukça sağlam yapılmıştır. 1488’da ll. Bayezid’in Mimar Hayrettin’e yaptırdığı sanılmaktadır
Deveci Hanı (Eski Hapishane) : Tarihi yapıda kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Üst katta 31 odası olmakla beraber 2 katlıdır. 15. Yüzyılın ilk yarısında yapıldığı tahmin edilmekle beraber Vali Rüstem Paşa zamanında (1846) yapı tamir edilerek cezaevine dönüştürülmüştür. Eğer sizde yaşanmışlık izlerinden etkilenimyorsanız, mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Fatih Köprüsü : Fatih döneminde yapıldığı sanılan köprü, Tunca nehri üzerindedir.
Edirne gezi notlarımız devam edecek…