Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ve Mezarı

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ve Mezarı, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ve Mezarı : Mezar, Devlet Hastanesi yanındaki Sarıca Paşa Camisi avlusunda Melek İbrahim Paşa’nın mezarıyla yanyanadır. Ancak Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ile ilgili bir not düşmemiz gerekecek … 1674 yılında sadrazam olan Mustafa Paşa, 1682’de Avusturya’da yaşanan bir iç kavgayı fırsat sayarak bu ülkeye savaş açtı. 1683’te Viyana’yı kuşattı. Şehir alınamayıp gelen Haçlı kuvvetlerine karşı yenilgiye uğrayınca dönemin Padişahı tarafından Budin’de boğdurularak öldürüldü.

Merzifonlu’nun kafasını keserek Edirne‘ye getiren kişi de bir Edirneli olan Kapıcılar Kahyası Kazaz Ahmet’tir. Viyana’da bir müzede olan ve Avusturyalılarca sergilenen kafanın Merzifonlu’nunkiyle ilgisi yoktur. Merzifonlu’ya ait kesik baş önce Sarayiçi’nde Adalet Kasrı önündeki Seng-i İbret’te (İbret Taşı) sergilenmiştir.

(Ahmet Rıdvani) Türbesi : Şair olan ve şiirlerinde Rıdvani Mahlasını(imzası) kullanan Ahmet Paşa, halk arasında tütünsüz Ahmet diye anılır. Keramet sahibi olduğuna inanılan Tütünsüz için Tütsüsüz adı da kullanılır. İnanışa göre, savaşa giden askerlere acil olarak yemek pişirmek gerektiğinde bu işi dumanı tütmeyen bir ateşte gerçekleştirmiş ve askerlerin doyurulmalarını sağlamıştır.

Diğer Türbeler : Beylerbeyi Camisi Mezarlığı- Hıdırbaba Türbesi – Zehrimar Türbesi- Karamanoğlu Mehmet Beyin Mezarı – Hadım Balaban – Yeniimaret Mezarlığı – Bademlik Mezarlığı, Hasan Sezai Hazretleri Türbesi, Baba Yatır Türbesi, Tütünsüz Baba Türbesi, Kesikbaş Baba Türbesi, Topçu Baba Türbesi, Recep Enis Dede hz. Ve Arkadaşları Türbeleri