Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

edd

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi Selimiye Külliyesi’nin Dar-ül Hadis Medresesi’nde bulunan ve şehrin en çok merak uyandıran müzesidir.

eddd

Edirne merkezdeki Zehrimar Cami Sokağında bulunan müze oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahiptir.

Müzede Tekke eşyaları, pehlivan eşyaları, çini seramikler ve de Edirne Sarayı’nda kullanılmış mutfak araç gereçleri sergilenmektedir.

edddd

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi ‘nde  bir çok farklı eşyalardan oluşan  koleksiyonlarında sergilendiği odalar mevcuttur.

Müze ilk kurulduğu yıllarda bir arkeoloji müzesi olarak düşünülse de, Edirne’nin zengin kültür dokusuna ait eserlerin çokluğu müzede bir de etnoğrafya bölümünü gerekli kılmıştır.

Bu maksatla dönemin Trakya Umum Müfettişi Kazım DİRİK Paşa öncülüğünde “Eski Eserleri Sevenler Kurumu” girişimleriyle külliyenin Dar-üs Sıbyan Medresesi onarılır.

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’nde farklı koleksiyonlara ait odalar bulunuyor. Edirne’nin Merkez ilçesindeki Zehrimar Cami Sokak’ta bulunan müzede tekke eşyaları, pehlivan eşyaları, levha ürünleri, Osmanlı dönemine ait çini seramikler, Edirne Sarayı’nda kullanılan mutfak eşyaları sergileniyor.

Tekke eşyalarının bulunduğu oda ayrı, Kırkpınar güreşlerinde kullanılan oda ayrı, ağaç işlemelerden yapılan sandık, masa, yüklük gibi eşyaların odası ayrıdır.

Bunların hepsi değerli birer koleksiyondur.

edddddd

Edirne’ye geldiğiniz zaman mutlaka bir kaç saatiniz ayırarak bu güzel müzeyi gezmenizi öneririm. Tatilinizin en anlamlı zamanları olacaktır kendi tarihinizi yeniden keşfetmek o atmosferde bulunmak bile size farklı bir heyecan katacaktır.