Edirne Saatli Medrese

Edirne Saatli Medrese ; Edirne’nin simgelerinden biri haline gelmiştir. II. Murat’ın isteği üzerine 1437-1447 yılları arasında İlk Medreselerden biri olarak Osmanoğulları tarafından inşa edilmiştir.

 
Medrese uzun yıllar boyunca  harabe  bir şekilde  kalmış olsa da Edirne Valiliği tarafından restorasyon çalışmalarıyla yenilenmiştir.
saatli_medrese_ne_olacak_h4022
Edirne Saatli Medrese tek katlı bir yapıya sahip olup avluları açık olarak inşa edilmiştir. Güney yakasındaki duvarında kesme taş kullanılmıştır, kuzey  cephesi hariç üç cephesi ile dışarıya bağlanmaktadır. Saatli Medrese’nin çevresinde Üç Şerefeli Cami ve Peykler Medresesi bulunmaktadır. Bu sebeple Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turistler bir çok tarihi yapı bir arada olduğu için gezinti yapmaktan oldukça mutlulardır. Sizde Edirne’yi ziyaret etmek isterseniz Saatli Medreseye uğramayı unutmayın..

 

 
 

PEYK ne demek? 

Osmanlı’nın Koşucu Birlikleri Pers-Yunan savaşı esnasında Marathonas’tan Atina’ya kadar 42 kilometre koşup, ”Kazandık!” diye haykıran ve ardından son nefesini veren Phidippides, maraton koşularının doğuşuna ve mesafesine ilham olmuştu. Ancak Yunan ulak sadece maratonlara değil, yüzlerce yıl sonra, Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı’daki peyk sınıfının doğuşuna da yol açtı. Ancak bu uygulamanın birçok olumsuz tarafı vardı. Mesajın ulaşıp ulaşmadığından emin olunamaması bir yana, aynı zamanda çok vakit kaybediliyordu. 15. yüzyılın ikinci yarısında hem hızlı hem de güvenilir bir çözüm bulundu: Peyk Ocağı. Özel eğitimlerden geçirilen koşucu birlikler, kısa süre içerisinde imparatorluğun gözdesi haline geldiler. Doğrudan padişaha bağlı çalıştılar ve istihbarat paylaşımında görev aldılar. Anlamı burdan gelmektedir.