Edirne Sarayları ve Saray içi

Edirne Sarayları ve Saray içi, Edirne’nin fethinden sonra ilk saray Sultan I.Murat tarafından 1365 yılında şimdiki Muradiye Küçük pazar ile Kırlangıç Bayırı arasında bulunduğu söylenen Kavak Meydanı denilen alanda yaptırılmıştır. Ancak daha sonra Sultan II. Murat tarafından Tunca Adasını da içine alan bölgede Tunca’nın batısında bir ikinci saray inşaatı başlatılmış; Fatih Sultan Mehmet geliştirerek büyütmüştür. Bu Saray Saray-ı Cedid-i Amire, diğer ilk saray ise Saray-ı Atik olarak adlandırılır. İkinci Saray’ın kapladığı alan 3.000.000 metrekaredir. Bu saray başşehrin İstanbul’a taşınmasından sonra da başta Fatih olmak üzere padişahların gözdesi olarak kalmayı sürdürmüş, padişahların çoğu burada yaşamlarına devam etmişlerdir.

edirne-sarayici

Günümüzde Kırkpınar güreşlerinin de yapıldığı bu saray alanına Edirneliler Saray içi adını vermişlerdir. Bir zamanlar İkinci Saray’ın çok geniş avlak ve ormanlara sahip olduğu ve içinde bir Saray Bahçesi bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde bu alandan yalnızca Tunca Adası içindeki 58 hektarlık Tavuk Ormanı denilen parça kalmıştır. Tavuk Ormanı’nda Av (Bülbül) Köşkü, Padişah IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından 1671 yılında yaptırılmış olup; bugün küçük bir eki ayaktadır. Bülbül Köşkü olarak da anılmaktadır.

1875’de Ruslar’ın Edirne’yi işgal edeceği haberi üzerine sarayın yakınında bulunan cephanelik Ruslar’ın eline geçmesin diye Vali Cemil Paşa’nın emriyle ateşlendi. Böylece 3-4 gün süren patlama sesleri ile büyük tehlike içinde kalan Edirne kentinin 425 yıllık sarayı harabeye döndü. Sarayın yangını üç gün sürmüş, sarayın yanmayan bölümlerindeki değerli parçalar, arta kalan çiniler Vali Rauf Paşa tarafından bazı yabancı devletlerin temsilcilerine bağışlanmıştır.

Edirne – Sarayiçi ‘ ne Nasıl Gidilir? Kaç Kilometre?

Edirne sarayiçi yerleşkesi Edirne Baca arası mesafe : 69 kilometre.

Edirne sarayiçi yerleşkesi Edirne Baca arası süre : 54 dakika.