Ali paşa Çarşısı (Kapalı Çarşı)

edirnekapalıçarşı

Ali paşa Çarşısı (Kapalı Çarşı), Daha çok Kapalı Çarşı adıyla anılır. Ali Paşa Çarşısı, Kanuni Sultan Süleyman’ın son yıllarında dört yıl kadar Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Bir söylentiye göre Kırklareli’nde yapılacak bir camiye gelir temin etmek amacıyla yaptırılmıştır. Yapılmasındaki bir maksat da kıymetli eşya satan (altın, gümüş vb.) ticaret erbabını bir çatı altında toplamak ve bu ticaret erbabının korunmasını sağlamaktır. Ali paşa Çarşısı (Kapalı Çarşı) Kaynaklara bakıldığında; her gece yüz adet bekçinin çarşıyı beklediğinden bahsedilmesi, söz konusu ticari ürünlerin ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Çarşının bir özelliği de kemerlerinin kırmızı-beyaz taştan yapılmış olmasıdır. Edirne’nin ticari hayatı bakımından yerli yabancı turistlerin akınına uğrayan Ali paşa Çarşısı’nda 130 dükkân ve 6 kapı bulunmaktadır.

Ali Paşa Kapalı Çarşısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Edirne’nin merkezinde bulunan Kapalı Çarşı Saraçlar Caddesi üzerinde bulunur. Edirne’nin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesi üzerinde bir gezintiye çıkmanızı da öneririz.

Ali Paşa Kapalı Çarşısı Yangını

Kapalı çarşıda 21 Eylül 1992 tarihinde sabaha karşı saat 01:30 yangın çıkmış ve çarşının neredeyse tamamı kullanılamaz hale gelmiştir. Çarşı içerisinde yangına karşı mücadele için herhangi bir hazırlık yapılmaması nedeniyle 4 saat içerisinde tüm dükkanlar küle dönmüştür. Bir beyaz eşya dükkanında başlayan yangının sabotaj ihtimali yanında elektrik kontağından çıkmış olabileceği de düşünülmüştür. Yangında ölen veya yaralanan olmaması tek teselli olarak kalmıştır.