Adalet Kasrı

adaletkasrı

Adalet Kasrı, 1562 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Adalet Kasrı, Selçuklu Mimari tarzında ve  taştan inşa edilmiştir.

Fatih Köprüsü’nden kuzeye bakıldığında Saray’dan geriye kalan son parçaları: Solda Saray Mutfakları, ortalarda Babüssade (Saray’ın Saadet Kapısı) Babüssade’nin sağ yanında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve Cem Sultan’ın doğduğu yer olan Cihannüma (Has Oda) Kasrı’dır. Bu Kasr (Köşk) yedi katlı olarak yapılmıştır. En üstte Cihannüma Odası bulunur. Edirne Saray’ının en büyük Kasrıdır ve en geniş alana yayılanıdır. Cihannüma’nın sağ tarafında Kum Kasrı Hamamı bulunur.

 1912-1913 Balkan savaşlarında şehit düşen 300 bin kişi ve 1913′ te 20 bin şehidimizin Sarayiçi’nde aç bırakılarak ölmesi sonucu onların anısına Balkan Savaşı Şehitliği yaptırılmış. Burada isimleri bulunanların çok küçük yaşta şehit olduğu görülüyor. Buralarda zurna ve davul çalarak para toplayan çocukları görebilirsiniz. Rehberimizin öğrenci demesine rağmen onu da azarlayıp yanımıza gelmesi bana fazla itici geldi. Buraya kadarki yerleri birbirine yakın bölgeler olmasından dolayı yürüyerek geçtik. Ardından otobüsümüze binip Sultan II. Bayezid Külliyesine doğru yola çıktık.

Selimiye camisi çevresinde tava ciğeri yenilebilecek bir çok restoran bulunmaktadır. Her caminin önünde Osmanlı macunu satılmaktadır. Mutlaka denenmelidir. Camiler bölgesinde turistik alışveriş için tarihi bedestenler bulunmaktadır. Özellikle şehrin simgelerinden olmuş aynalı süpürgeler (Gelin evini süpürürken, oturan kaynanasını izlemek için kullanılan) meşhurdur.