Edirne Sarayiçi

Edirne Sarayiçi, Bir dönem Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapan Edirne, Padişahların Edirne’de yaptırdıkları saraylardan Edirne Saray-ı Hümayunu, Topkapı sarayından sonra en büyük sarayıdır. Yapılan eklemelerle büyüyen Saray, bakımsızlık ve doğal afetler nedeni ile yıkılmış, sadece Sarayiçi denilen kısım günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Kentin doğu ucunda bulunan ve Sarayiçi denilen bu kısım, şimdiki tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı alandır. Her sene Temmuz ayı başı yapılan ve yaklaşık 3 hafta süren güreşler esnasında Sarayiçi tam bir festival alanına dönmektedir. Kırkpınar güreşlerinin kökeninin 1354 yıllarına kadar gittiği bilinmektedir. Kırkpınar Yağlı güreşleri Sarayiçi bölgesinde yaklaşık 600 yıllık bir gelenek olarak sürmektedir.

Edirne Sarayiçi Otogarı Otobüs Firmaları

Edirne Otogarında şehirlerarası yolcu taşımacılığı hizmeti veren otobüs firmaları; Ece Turizm, Derya Tur, Edirne Çağlar Turizm, Fatih Turizm, Keşan Birlik, Kalebirlik Seyahat, Malkara Keşan Turizm, Volkan Metro Turizm, Balıkesir Turizm, Balıkesir Uludağ Turizm, Has Turizm, Isparta Petrol Turizm, Kontur Turizm, Soma Seyahat, Şarköy Seyahat, Çanakkale Truva Turizm, Keşan Birlik, İstanbul Seyahat, Nilüfer Turizm, Metro Turizm, Ulusoy Turizm

Edirne Otogarı Ulaşım Haritası, Nerede? Nasıl Gidilir?

Türkiye‘yi Avrupa’ya bağlayan sınır kapısı konumundaki Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapması nedeniyle tarihimizde büyük önem taşıyan bir şehir. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kent, Trakya Bölgesi’nin en popüler turizm destinasyon.