İttihat ve Terakki Kulübü Binası

İttihat ve Terakki Kulübü Binası, 1918 yılında İttihat ve Terakki kapatılınca bu bina bir süre Cemaat-i İslamiye Dairesi yapılmış, 1930′da Atatürk’ün emriyle onarım görmüştür.

Selimiye’nin doğusundaki mezarlıktan açılan kapıdan çıkarak yaklaşık 100 metre ötede, yakın tarihimizin ilginç bir dönemi sayılan İttihat ve Terakki Partisi’ne ait tarihi yapı bulunmaktadır. Bu örgütün en renkli lideri Talat Paşa’nın da Edirneli olduğu ve İttihat ve Terakki’nin örgütlenme sürecinde önemli yeri bulunduğu anımsanırsa; bina farklı bir ilginin de odak noktası olarak görülebilir. Tavan süslemeleri görsel zenginlikler sunar.

Selimiye’nin doğusundaki mezarlıktan açılan kapıdan çıkarak Yaklasık 100 metre ötede, yakin tarihimizin Ilginç Bir kolektif sayılan İttihat ve Terakki Partisi’ne ait Tarihi yapıyı ulunmaktadır. Ayşe örgütün en Yakutlar lideri Talat Paşa’nın da Edirneli Olduğu ve İttihat ve Terakki’nin örgütlenme sürecinde onemli Yeri bulundugu anımsanırsa; Çukurcuma farkli Bir ilginin de odak noktası olarak görülebilir. Tavan süslemeleri görsel zenginlikler sunmaktadır. Bu süslermeler çok özeldir. Bu süslemeler evvelden Haznedar Sinan Bey’in konaklarında da bulunmaktaydı.
1918 yilinda İttihat ve Terakki kapatılınca met Çukurcuma Bir süre Cemaat-i İslamiye Dairesi yapılmış, Atatürk’ün emriyle 1930’da onarım gördü. 1918 yılında İttihat ve Terakki kapatılınca bu bina bir süre Cemaat-i İslamiye Dairesi yapılmış, 1930’da Atatürk’ün emriyle onarım görmüştür. Bir süre Halkevi Binası olarak kullanılan bu yapı son yıllarda yaygın eğitim ve kültür etkinlikleri için hizmet vermektedir.